Tarihçe

Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Profesörler Kurulu'nun 12 Ekim 1974 tarih ve 23 sayılı kararı ile kurulmasına karar verilen "Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulu" şu anda rektörlük birimlerinin bulunduğu Afyon Lisesinin köşesindeki binada 1974-1975 öğretim yılında 350 öğrenci ile eğitime başladı.Kuruluşundan birkaç yıl sonra "Afyon Mali Bilimler Fakültesi" adıyla eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren okulun statüsü 1982 yılında yeniden değişti.

1982 yılında yükseköğretimde yapılan yeni düzenlemelerle Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Anadolu Üniversitesi olarak yeniden yapılanırken, "Afyon Mali Bilimler Fakültesi" de Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne bağlı "Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulu" olarak eski haline dönüştürüldü.

1987 yılında tekrar fakülte haline dönüştürülerek "Afyon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi " adını aldı. 11 Temmuz 1992 tarihinde Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin Kuruluş Kanununun Resmi Gazetede yayımlanması ile bağlantısı ve adı değişerek Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesinin Rektörlüğüne bağlı olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine dönüştürüldü.

"İktisat", "Maliye" ve "İşletme" bölümleri ile eğitime devam ederken Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı'nın 13 Nisan 2006 tarinindeki 8932 ve8933 nolu izinleriyle "Uluslararası Ticaret ve Finansman" ve "İngilizce İşletme" bölümleri açılmıştır. Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde bulunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi eğitime beş bölümle devam etmektedir.

Ufkumuz; insanlığın yararı için alanımızdaki evrensel bilgi üretiminde söz sahibi olmaktır. Hedefimiz;  evrensel değerler ve bilgileri öğrencilerimize sunmak, ilimiz ve bölgemizde üniversite-sanayi-halk işbirliğini sağlamada öncülük etmek, ve yararlı bilgilerle donanmış bireyler yetiştirmektir.

DAHA REKABETÇİ BİR FAKÜLTE İÇİN…

Kocatepe Üniversitesi İİBF, ulusal ve uluslararası yüksek öğretim kurumları arasında üst sıralarda yerini almak için emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Bu doğrultuda 2006-2007 eğitim/öğretim yılında İngilizce İşletme ve Uluslar arası Ticaret ve Finansman adı altında iki bölüme daha öğrenci kabul etmeye başladık.Fakültemiz bünyesinde İngilizce İşletme bölümü açılmasıyla Türkiye'de İngilizce İşletme programına sahip olan beşinci devlet üniversitesi olduk. Ayrıca gelişen küresel piyasa koşulları doğrultusunda açtığımız Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümüyle de yenilikçiliğimizi ve dinamizmimizi sergiledik. Şimdi de Hayat Boyu Öğrenme (LLP) programlarından etkin yararlanma stratejimizle bu çabamızı geliştirmeye odaklandık. Uluslararasılaşma hedefi doğrultusunda gelecek yıl Avrupa’daki partnerimiz olan üniversitelere 30 öğrenci gönderilmesi planlanmakta ve bu sayının her yıl artırılması adına çalışmalar sürdürülmektedir.

 

iibfdergi  mezunlar  ogrenciisleri  telefonrehberi